CORGI

Welsh corgi pembroke to pies o silnym instynkcie stadnym. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, jest wyjątkowo towarzyski i wierny wobec wszystkich członków rodziny. Wykazuje przyjazne nastawienie do obcych, dobrze reaguje też na obecność innych zwierząt. Nie jest agresywny, ale zaatakowany reaguje samoobroną. Jeżeli pod jednym dachem mieszkają dwa osobniki tej samej płci, może dochodzić między nimi do konfliktów.

Welsh corgi pembroke to zwierzę energiczne i potrzebujące dużo ruchu. Jest świetnym towarzyszem sportu, choć podczas biegania z opiekunem może  podszczypywać łydki (wynika to z jego instynktu zaganiania). Rasa ta jest jednak podatna na szkolenie i łatwo oduczyć ją niewłaściwych zachowań. Najbardziej efektywny trening osiągniemy poprzez pozytywne motywowanie, czyli nagradzanie pożądanych zachowań pieszczotą, pochwałą lub przysmakiem. Welsh corgi wywodzą się od psów należących do Celtów, którzy przybyli na Wyspy Brytyjskie ponad 2000 lat temu. Pembroke wzięły swoją nazwę od hrabstwa Pembrokeshire w południowo-zachodniej Walii; pokrewna im rasa – Cardigan –pochodzi z hrabstwa Cardiganshire.
Słowo ‘corgi’ to prawdopodobnie zbitka dwóch słów – ‘cor’ (karzeł) i ‘gi’ (pies), co w wolny tłumaczeniu oznacza po prostu ‘małego psa’. 
Z rasą związanych jest wiele legend. Jedna z najciekawszych głosi, że psy były wierzchowcami wróżek, które w dawnych czasach żyły na terenach Walii. Magiczne istoty miały zniknąć z powierzchni ziemi, kiedy chłopi, pochłonięci obowiązkami dnia codziennego, przestali w nie wierzyć i oddawać należną cześć. Wróżki zostawiły jednak pamiątkę w postaci parki psów, która została odnaleziona przez grupkę dzieci bawiących się przy strumyku. Od tego czasu Corgi zamieszkały wraz z ludźmi, nauczyły się pilnować obejścia i wypasać trzodę. Podobno po dziś dzień na rudo umaszczonych pieskach widoczne są ślady czarodziejskiej uprzęży.
Pierwsze historyczny opis rasy został zawarty w walijskim zbiorze praw opracowanym przez władcę Hywela Dda w 920 roku. Psy były bardzo cenione przez szlachtę; za zabicie czystej krwi Corgi trzeba było zapłacić wysokie odszkodowanie.  

 

Zanim zdecydujesz się na koszulkę posłuchaj co o psach powiedział Josh Billings 

 

„Pies jest jedyną istotą na ziemi, która kocha cię bardziej, niż siebie samego.”

Zapraszam do zakupu koszulki z tym wyjątkowym psem

Corgi koszulka z twoim ukochanym pupilem t-shirt na prezent

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji